Potreba sa stáva realitou: Konečne kanalizácia v Grinave

Táto informácia bola publikovaná od 18. 09. 2020 do 25. 09. 2020

Potreba sa stáva realitou: Konečne kanalizácia v Grinave Roky sa Grinavania napočúvali, že budú mať kanalizáciu.  V 21. storočí je hanbou ak obec, vzdialená  necelých dvadsať kilometrov od hlavného mesta, nemá ešte vybudovanú vlastnú kanalizačnú sieť.  Navyše, Grinava  ako časť Pezinka sa tiež rozrastá a na kanalizáciu bolo stavebné povolenie vydané už v roku 2015, dokonca jeho platnosť bola predlžovaná. No výstavba sa dodnes nezačala. Posledné správy ukazujú, že patová situácia končí.

Podľa primátora Pezinka Igora Hianika išlo vždy len o politické sľuby bez výsledku. Predstavitelia  mesta sa pod novým vedením rozhodli  konať  a navrhli diskusiu medzi akcionármi Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.  V piatok 18. septembra 2019 o 9,00 hod. sa uskutočnila tlačová konferencia  na tému kanalizácie priamo v Grinave. Primátor Pezinka  Igor Hianik pozval generálneho riaditeľa Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. Petra Olajoša, Tatianu Kratochvílovú, námestníčku primátora Bratislavy a primátorku Skalice Annu Miernu, ako zástupkyne akcionárov BVS, aby informovali verejnosť o výsledku úspešného rokovania o výstavbe kanalizácie.  Tlačovej besedy sa zúčastnil aj poslanec  Grinavy Milan Grell.

Primátor Pezinka Igor Hianik oceňuje, že politické rokovania nabrali korektný spád a rešpektujú stratégiu rozvoja mesta aj potreby obyvateľov. "Veľmi si preto vážim súčasných partnerov a nové vedenie BVS, ktoré predostrelo kroky na postupné ozdravenie spoločnosti s jasným zámerom zrealizovať to, na čo ľudia čakali dvadsať rokov. Napredujeme krok po kroku s  cieľom, aby konečne aj veľké projekty mali zelenú. Som šťastný, že Grinava bude mať kanalizáciu, ktorá nekončí pri volebných sľuboch," povedal Hianik. Generálny riaditeľ BVS Olajoš  za BVS potvrdil, že: "projekt sa stáva realitou. Sľúbili sme ľuďom, že peniaze zo zvýšených cien vodného a stočného budú cítiť v novej, alebo opravenej infraštruktúre. Ak všetko pôjde dobre, tak zhotoviteľa budeme mať vybraného do konca tohto roku. V prípade, ak dostaneme výnimku na prácu v zime, tak začneme kopať hneď ako nám  to počasie dovolí, ak nie, tak až v marci 2021." Podľa námestníčky primátora Bratislavy Kratochvílovej, ako zástupkyne majoritného akcionára BVS, je dôležité najskôr začať s modernizáciou infraštruktúry na tých najkritickejších úsekoch: "Nielen v Pezinku, ale aj v Bratislave a ďalších mestách treba dobudovať alebo urýchlene opraviť úseky vodovodov a kanalizácií, ktoré. Verím, že podobné projekty budeme  teraz predstavovať častejšie", povedala  Kratochvílová. Primátorka Skalice Mierna povedala: "Či  je to kanalizácia alebo vodovod, našli sa procesy, postupy a politická vôľa ako dostať potrebnú infraštruktúru, či už pod Malé Karpaty, na Záhorie, alebo južnú časť Bratislavského kraja. Som vďačná za politickú korektnosť a stabilitu, ktorá významným projektom len pomáha."

V najbližších dňoch sa začne verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby. Výstavba 1. etapy, od kruhového objazdu pri  Kauflande až po odbočku na Slovenský Grob, čo sú obe strany Myslenickej, by sa mohla začať už na jar budúci rok.  Mala by trvať dva roky a mesto plánuje realizovať súbežne aj dažďovú kanalizáciu, cyklochodníky a zelené plochy.

Celú tlačovú besedu si môžete pozrieť tu:
https://www.tvpezinok.sk/2020/kanalizacia-v-grinave-tlacova-konferencia/?fbclid=IwAR3xQUj4ui6ieOwPOwnDGLPzkcA4Qmmld5U_kEBmqKCirvfLhXezR8AGDcw