Výstava Maryny Syrovatky mapuje dopady pandémie na ľudí

Táto informácia bola publikovaná od 09. 06. 2021 do 16. 06. 2021

Výstava Maryny Syrovatky mapuje dopady pandémie na ľudíVýstava „Zatvorené pracoviská: čelíme neznámemu“, ktorú si môžete pozrieť v centre mesta, zobrazuje životy ľudí dotknutých pandémiou ochorenia COVID-19 na Slovensku. Fotografie zachytávajú hrdinov, ako hovorí fotografka,  v prázdnych priestoroch ich pracovísk, ktoré ostali pre pandemickú situáciu a následné opatrenia dlhé mesiace zatvorené. Všetkých ich spája pocit smútku, hnevu, zmätku, beznádeje a neistoty, pretože nemôžu robiť to, čo ich napĺňa a nevedia, ako dlho tento stav potrvá. Výstava potrvá do konca júna.

Fotografka Maryna Syrovatka nafotila projekt počas druhej vlny pandémie od novembra 2020 do januára 2021. Tému fotografií si vybrala preto, že sama cítila, že sa svet počas pandémie zmenil.  Veci, ktoré boli bežne dostupné ako cestovanie, reštaurácie, kiná či divadlá, sa zrazu stali niečím veľmi vzdialeným. 

„Stereotypy sveta boli v tomto období úplne narušené. Človek sa vtedy cíti neisto a osamelo. Zaujímalo ma, ako sa cítia tí ľudia, čo si vybudovali úspešnú kariéru a zrazu ju nemali. Každý z nich má svoj príbeh a ten je súčasťou fotografie. Známe osobnosti aj obyčajní ľudia sú v tej istej situácii, lebo nemôžu robiť to, čo majú radi,“ vysvetlila podstatu fotografií autorka Maryna Syrovatka. 

Podobne ako fotografka vníma obdobie vzniku svojej fotografie aj vinár Martin Pomfy: „My sme sa pre vinárstvo narodili. Človek tak musí nechať aj kus seba, aby to v tom víne bolo cítiť. Bolo to veľmi smutné obdobie. Bežne robím za rok vyše sto ochutnávok a za minulý rok som urobil jednu.“ 

Maryna Syrovatka je ukrajinská fotografka, ktorá od roku 2015 žije na Slovensku. Fotografovaniu sa intenzívne venuje od roku 2014, keď mu dala prednosť pred kariérou právničky. Jej práce je možné vidieť aj na platformách PhotoVogue či IconicArtist Magazine. Niekoľko jej projektov získalo čestné uznanie v rámci International Photography Award 2019.