Pripomenuli sme si výročie SNP

Táto informácia bola publikovaná od 30. 08. 2021 do 13. 09. 2021

Mesto využíva prázdniny na rekonštrukciu školských objektov

V piatok 27. augusta sme si pri Pamätníku osloboditeľov na Mladoboleslavskej ulici pripomenuli dôležitý medzník našich dejín – 77. výročie Slovenského národného povstania.

Pietneho aktu kladenia vencov sa zúčastnili štátny tajomník Ministerstva obrany SR, náčelník Štábu strategického plánovania Generálneho štábu Ozbrojených síl SR,  zástupcovia miest Pezinok, Malacky, Senec, obcí Vinosady, Dubová, Báhoň, Píla, Slovenský Grob i okresu Pezinok, Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov brigádneho generála Karola Pekníka, Zväzu vojakov Slovenska – Klubu Pezinok, Strednej odbornej školy Policajného zboru Pezinok a Malokarpatského baníckeho spolku Pezinok.

 „S povstaním sa spájajú dve slová – odhodlanie a odvaha. Odhodlanie urobiť niečo s chodom dejín, ktorý sa vtedy javil ako beznádejný, keďže zúrila vojna. Odvaha účastníkov SNP bola obrovská, robili to pre blaho budúcich generácií. Som veľmi rád, že v našom meste, keďže som Pezinčan, takýto pamätník je. Dúfam, že bude aj naďalej miestom takýchto dôležitých spomienok,“ vyjadril sa štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marian Majer.

„Jednou z najtragickejších súčastí histórie ľudstva sú udalosti, keď človek musí brániť slobodu a spravodlivosť so zbraňou v ruke. Naše uznanie a vďačná spomienka patrí všetkým tým ľuďom, účastníkom povstania, ktorí s odvahou a odhodlaním riskovali svoje životy v boji za právo na život, právo na slobodu, právo na národnú a štátnu existenciu, i za svoju vlasť,“ povedal primátor mesta Igor Hianik.

 

Slovenské národné povstanie sa začalo 29. augusta 1944 v Banskej Bystrici. Nemecké jednotky porazili povstaleckú armádu v noci z 27. na 28. októbra 1944. Do Slovenského národného povstania sa zapojilo približne 80-tisíc ľudí.