Swap ako forma pomoci druhým a tiež životnému prostrediu

Táto informácia bola publikovaná od 07. 09. 2021 do 14. 09. 2021

Swape ako forma pomoci druhým a tiež životnému prostrediu Žiačky zo ZŠ Jána Kupeckého a ZŠ Na bielenisku zorganizovali v pondelok 6. septembra 2021 v spolupráci s Ekocharitou Slovensko podujatie swap – výmenu oblečenia. Ide o trend posledných rokov, ktorý sa stáva u nás čoraz populárnejším. Jeho cieľom je zbaviť sa nepotrebného šatstva výmenou za „nový“ kúsok zo šatníka niekoho iného.

Oblečenie patrí k ťažko recyklovateľným materiálom a väčšinou končí na skládke. Ekocharita Slovensko sa tomu snaží zabrániť nielen prostredníctvom svojich kontajnerov na textil, ale aj osvetou v podobe prednášok o triedení odpadu, praktických rád ako si vytriediť šatník od nepotrebných kúskov a swapov organizovaných na školách.

„Cieľová skupina, kde ešte človek môže niečo zanechať sú práve deti. Zastavujú ma dievčatá a pýtajú sa ma akým spôsobom sa ešte dá darovať oblečenie. Ony si naozaj až teraz uvedomili, že v šatníku majú kvantum oblečenia, ktoré je v podstate odpadom. Život jedného kvalitného oblečenia je ale 3 až 5 životov,“ povedala Marta Kunáková zo spoločnosti Ekocharita Slovensko.

„Vďaka swapu som si uvedomila, že by som pri nakupovaní mala premýšľať nad tým, čo kupujem. Je určite lepšie získať nové oblečenie takto, keď nemíňame peniaze a šatstvo si vymeníme medzi sebou,“ zhodnotila výmenu oblečenia žiačka Veronika

„Podľa mňa je táto akcia dobrá aj kvôli tomu, že sa socializujeme, budujeme vzťahy. Je tu veľa pekných vecí, ktoré môžeme skombinovať s tým, čo máme doma. Ja som si tu našla viacero zaujímavých kúskov,“ povedala účastníčka swapu Lucia. 

Všetko oblečenie, ktoré zo swapu ostalo, putuje do spoločnosti Ekocharita Slovensko, aby ďalej pomáhalo.

„Sme slovenská spoločnosť, ktorá vyrába svoje kontajnery na Slovensku a zamestnáva ľudí v našej krajine. Nepoužiteľné šatstvo opätovne využívame prostredníctvom našich partnerov, ktorí šijú z neho nové odevy. Veľká časť použiteľného šatstva ostáva na Slovensku a pomáha rodinám v núdzi alebo rôznym organizáciám. Zvyšok odchádza do zahraničia, lebo Slovensko nemá podnik na spracovanie textilu,“ predstavila hlavnú myšlienku projektu Marta Kunáková zo spoločnosti Ekocharita Slovensko.

Priemerný Slovák kúpi ročne približne 13 kilogramov oblečenia. Na Slovensku sa pritom každých 10 minút vyhodí približne 460 kg oblečenia. Okolo 95 % použitého textilu sa dá  spotrebovať recykláciou, no iba 15 % sa reálne využíva týmto spôsobom.