Do Pezinka dorazí opäť Betlehemské svetlo

Táto informácia bola publikovaná od 16. 12. 2021 do 23. 12. 2021

Ilustračné foto

Pezinskí skauti opäť prinesú Pezinčanom Betlehemské svetlo - symbol pokoja, nádeje a lásky, ktoré prepája ľudí po celom svete. Odpaľovanie Betlehemského svetla verejnosti je naplánované na štvrtok 23.12.2021. Skautov nájdete na Radničnom námestí pri Mariánskom stĺpe v čase od 10.00 do 19.00 h.

Betlehemské svetlo sa odpaľuje z plamienka horiaceho v Bazilike Narodenia Pána v Betleheme, odkiaľ osobným odovzdávaním zo sviečky na sviečku putuje medzi miliónmi ľudí. Napĺňa tak svoje poslanie byť symbolom jednoty, nádeje, lásky a radostnej predzvesti Vianoc.

Novodobá história Betlehemského svetla sa píše od roku 1986. Tradíciu roznášať plamienok založili naši susedia Rakúšania – tvorcovia vianočnej televíznej akcie v mestečku Linz na pomoc postihnutým deťom. Tí sa snažili nejakým zaujímavým prvkom ozvláštniť program týchto akcií a prišli na jedinečný nápad. Pred Vianocami poslali do Betlehema lietadlom telesne postihnuté dieťa, ktoré v Bazilike Narodenia Pána odpálilo z večného svetla plamienok a prinieslo ho späť do Linzu. Miestni skauti sa Svetla ujali v roku 1989 a začali ho roznášať do ostatných častí Rakúska. Následne sa tento zvyk rozšíril aj do ostatných krajín susediacich s Rakúskom vrátane Slovenska, na ktorom roznášajú skauti svetielko už od roku 1990.