Mesto na jar rozkvitlo do krásy

Táto informácia bola publikovaná od 09. 05. 2022 do 14. 05. 2022

Ilustračné foto

Prechádzku jarným centrom mesta spestrujú Pezinčanom i návštevníkom farebné kvety a rozkvitnuté stromy. Na rozkvitnutie cibuľovín sme si v Pezinku počkali o niečo dlhšie ako v okolitých mestách. Vysadená zmes má v sebe veľa druhov tak, aby čo najdlhšie tešila okoloidúcich.

Tento rok pribudli v centre Pezinka na vybraných miestach v trávnikoch pestré jarné kvety. Na jeseň mesto v troch lokalitách – ulica M. R. Štefánika, Moyzesova a Mladoboleslavská – pri Pomníku padlých v SNP, vysadilo 16 000 cibuliek zmesi Prima Bella technológiou priamo do trávnika. Spôsob výsadby zabezpečuje minimálnu starostlivosť – trávnik  sa nadvihne a cibuľky sa umiestnia priamo pod jeho vrstvu.

Rôznofarebná zmes tulipánov, narcisov a ďalších jarných cibuľovín kvitne postupne tak, aby čo najdlhšie zdobila mesto.  Na Kollárovej ulici poteší kvitnúce stromoradie bielej a tmavoružovej farby, zámocký park zase víta svojich návštevníkov krásne rozkvitnutou magnóliou. 

Jarné obdobie, kedy rastliny bohato kvitnú, vystrieda fáza odpočinku, počas ktorej sa odporúča ich skosenie.

„Regenerácia je pre ne veľmi dôležitá, pretože vtedy si cibuľka robí zásoby pre kvalitný rast v nasledujúcej sezóne. Relaxačná fáza sa prejavuje zožltnutím a uschnutím celej nadzemnej časti. V tejto etape, keď majú hnedú farbu, sa môžu kosiť. Ak by sa pokosili skôr (keď sú stonky zelené), zastavili by ste tým proces ich vývoja pre nasledujúce obdobia," vysvetlil Vladimír Oravec zo spoločnosti Slovensko kvitne, s.r.o, ktorá realizovala výsadbu.