Podvečery vo viechach

Táto informácia bola publikovaná od 02. 05. 2017 do 31. 10. 2017

Pezinské viechy 2017 - plagát s rozpisom vinárstievMesto Pezinok i tento rok ako jediné na Slovensku ponúka možnosť zažiť čaro viech počas letných večerov. Malokarpatské múzeum v Pezinku v spolupráci so Združením pezinských vinohradníkov a vinárov otvára už v poradí štvrtý ročník v projektu PEZINSKÉ VIECHY.

Deväť vinárstiev otvorí svoje viechy od 26. apríla 2017 do konca októbra 2017. Viechy budú otvorené v týždňových intervaloch vždy od stredy do soboty, kde miestni vinári ponúknu svoje kvalitné vína či mušty za priaznivé ceny.
Aby milovníci vína vedeli, ktorý z vinohradníkov práve predáva víno, brána vinohradníckeho domu bude označená  vencom z viničného lístia alebo čečiny v tvare kruhu, ozdobeným červenou a zelenou stuhou. Vstup do viech je bezplatný.

Tradícia týchto viech pochádza z minulosti, kde bolo zrušené právo predaja vlastného vína drobnými vinohradníkmi. Licencie na predaj vína vlastnili vinohradnícke organizácie, ktoré ich na krátke (zhruba dvojtýždenné) obdobia prideľovali jednotlivým vinohradníkom. Dbalo sa najmä na to, aby sa víno predávalo v rôznych častiach mesta - začali vznikať prvé viechy. Viechy boli prízemné vinohradnícke domky, ktorých najväčším pokladom bola pivnica.  Na dvore alebo v dome mali zriadené priestory na príjemné posedenie spojené s  výčapom vína a menším pohostením.
V susednom Rakúsku je táto tradícia vo forme tzv. Heurigen zaužívaná a vyhľadávaná dodnes.

 

Rozpis pezinských viech nájdete v odkaze vpravo alebo na stránke Malokarpatského múzea www.muzeumpezinok.sk.
 

Pezinské viechy 2017 - mapkaBližšie informácie:
PhDr. Martin Hrubala, PhD., Malokarpatské múzeum
tel.: 0911 400 495, e-mail: martin.hrubala@muzeumpezinok.sk