Dychovky v Preši 2014

Stretnúť sa v krásnom Pezinku, pri muzike, či pri vínku,
je sviatkom domácich i hostí, ktorí sem prišli z úprimnosti.

Už štrnásty ročník všetkých teší, že dychovky sú opäť v preši,
klarinet, trúbka zahrajú o chvíľu  na pódiu.

Nech zahrejú vás melódie, s dychovkou, ktorá stále žije.
Už prišla naša hodina, veď sme tu jedna rodina.

Spolok dychová hudba Cajlané, Pezinské kultúrne centrum, Fanklub DH Cajlané pripravili opäť na tento rok štvordňový maratón hudby a piesní na 14. - 17. augusta 2014. Ako v minulých rokoch aj tentokrát sa dychové orchestre Dychovky v Prešiprihlásili do súťaže i do sprievodných koncertov. XIV. ročníka sa zúčastnia DH z Maďarska, Čiech a Slovenska.
O hlavnú cenu festivalu budú súťažiť tieto dychové hudby: Sitňanka SK, Věnovanka CZ, Krásinka SK, Považská Veselka SK, Zručská desítka CZ, Hodrušanka SK. Ich výkon bude hodnotiť už tradične medzinárodná odborná porota.

Štvordňový maratón začne už vo štvrtok 14. augusta o 17.00 h Finisážou výstavy k 140. výročiu prvej zmienky o dychovej hudbe v meste Pezinok v minigalérii Domu kultúry. (výstava potrvá od 14. júla do 14. augusta). Naším zvykom je, že každý rok začne festival sv. omšou za zomrelých a žijúcich členov dychovej hudby v našom meste. Tento rok bude sv. omša v Kláštornom kostole Najsvätejšej Trojice v piatok 15. augusta o 18.00 h s dychovou hudbou Grinavanka SK.
Prvé sprievodné koncertovanie začne po sv. omši v Krušičovej kúrii o 19.30 h, kde sa predstavia DH Senčanka SK a DH Grinavanka SK. Druhé sprievodné koncertovanie je v sobotu dopoludnia na Trhovisku na Kupeckého ulici. Tu sa od 9.00 h predstavia DH Svätojurská kapela SK a DH Šarfianka SK.
Novinkou tohtoročného festivalu je, že prvý zahraničný hosť festivalu DH Legrúti CZ, víťaz „Zlatej krídlovky z roku 2010“ a „Majster Českej republiky“ vystúpi v sobotu od 17.00 h do 18.30 h koncertom v Zámockom parku a potom od 19.00 h do 24.00 h bude ľudová veselica s DH Legrúti. Prvým nedeľňajším hosťom festivalu bude štvornásobný majster Európy 2012 mažoretky TINA z Bratislavy. Druhým hosťom je Veľký dychový orchester KUNE z družobného mesta Mosonmagyaróvár H. Súťažný deň nedeľa začne o 9.00 h koncertovaním dychových hudieb v rôznych častiach centra mesta.
Tradičný sprievod zúčastnených dychových orchestrov je naplánovaný na 13.15 h od Domu kultúry do Zámockého parku, kde o 14.00 h začne súťažná časť Medzinárodného festivalu „Dychovky v Preši“.

Vážení Pezinčania a návštevníci Zámockého parku, už teraz vás upozorňujeme, že Zámocký park bude 16. augusta od 6.00 h do 6.00 h 18. augusta uzatvorený pre verejnosť. Vstup bude umožnený iba pre návštevníkov festivalu. Toto opatrenie je nutné z dôvodu zabezpečenia tribúny, zastrešenia, ozvučenia, sedenia pre návštevníkov, bufetu na občerstvenie a ďalšieho technického zabezpečenia festivalu. Ďakujem vám za pochopenie a verím, že úspech tohto kultúrneho podujatia je spoločným želaním.
Nie je treba pripomenúť, že i tohto roku sa opäť snúbi krása hudby s piesňami a krojmi. Na štyri dni naplnené dobrou dychovou hudbou sa teší donor, predseda festivalu a predseda spolku dychová hudba Cajlané František Féder.PROGRAM FESTIVALU:

Dychovky v Preši 2014 - program

 


Dátum:   14. 08. 2014 - 17. 08. 2014,
Miesto:  
Kontakt: František Féder; tel.: 0905 342 261, e-mail: fff@rsb.sk