Program Schaubmarovho mlyna / SNG

 
 
 • 8. 9.
  16.00 - 17.30 h
Lektorský výklad k výstave Do divočiny

Lektorský výklad predstaví ideový rámec výstavy Do divočiny a diela autorov, ktorí tému prírody vo vybraných dielach spracúvajú.
Výstava sa zameriava na moment vstupovania (civilizovaného) človeka – jednotlivca – do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov – najmä však preto, aby hľadal a nachádzal stratené vedomie jednoty. Výstava tak nakoniec nehovorí ani tak o prírode (ktorá by tu bola aj bez nás), ako skôr o ľuďoch, ktorí sa od nej vzďaľujú, alebo sa k nej vracajú.

Cosy Cosmos Cosmetics/ Kabinet kozmetiky kalcia je výsledkom rezidenčného pobytu Anetty Mony Chişi a Martina Piačeka v Schaubmarovom Mlyne, ktorý dotvára výstavu Do divočiny.

Anetta Mona Chişa, Martin Piaček

 • 15. 9.
  16.00 - 19.00 h
Prezentácia prác z minuloročnej multimediálnej rezidencie Melivo

Pozývame na prezentáciu prác z minuloročnej multimediálnej rezidencie Melivo.
Počas 29. júla až 4. augusta 2018 sa konal v priestoroch Schaubmarovho mlyna 2. ročník multimediálnej rezidencie umelcov a dizajnérov. Rezidencia bola organizovaná v spolupráci s občianskym združením Denamit, ktoré sa dlhodobo venuje propagácii slovenského dizajnu.

Na 2. ročníku Meliva sa zišli keramičky Linda Viková a Paula Hoššová. Zostavu doplnil fotograf Ondrej Rychnavský, grafická dizajnérka a fotografka Ivana Palečková a vizuálny umelec Viliam Slaminka. Účastníci počas siedmich dní tvorivej rezidencie vo svojich prácach a projektoch reagovali na špecifický priestor mlyna, mesto Pezinok a malokarpatský región. Výsledkom rezidencie sú site specific diela, dizajnérske výstupy alebo návrhy kultúrnych projektov v regióne.

Vstup voľný

 • 22. 9.
  15.00 - 17.30 h
Lampičky na konci sveta: workshop pre rodiny s deťmi 6+

Literárno-výtvarný workshop spisovateľky Moniky Kompaníkovej na motívy jej najnovšej knihy pre deti Koniec sveta a čo je za ním? V našom ovocnom sade preskúmame kvety, ich zloženie, časti a štruktúru, lupu namierime aj na hmyz a chrobáky, ktoré nám poslúžia ako inšpirácia pri výrobe lampášikov, ktoré svietia aj na konci sveta.

Vstupné: 4 € dieťa + rodič; 7 € rodinné vstupné
Na program je potrebné sa prihlásiť. Prosíme o potvrdenie účasti na e-mailovej adrese: daniela.siandorova@sng.sk  Kapacita workshopu je obmedzená. V prípade vašej neúčasti nás včas informujte, poskytneme vaše miesto ďalším záujemcom, ďakujeme.

 • 28. 9.
  10.00 - 15.00 h
Náš trh - Jesenný slow food trh

Pozývame na Náš trh - jesenný! Zážitkový (a nielen) potravinový trh organizujeme v spolupráci s miestnym združením medzinárodného hnutia Slow Food Pressburg.

Koncom septembra tu budete môcť osobne stretnúť a nakúpiť potraviny predovšetkým od drobných roľníkov, rodinných fariem a manufaktúr, ktoré vyrábajú tradičné remeselné potraviny, a tak prispievajú k zachovaniu kulinárskeho dedičstva.

Pozývame na jesennú úrodu, workshopy pre deti, prehliadky výstavy a mlyna.


 

Čo u nás uvidíte
Expozícia mlynárstva
Spoznajte očarujúcu vidiecku usadlosť s mlynom, ktorú dali postaviť pezinskí Pálffyovci a od polovice 19. storočia patril štyrom generáciám bavorskej rodiny Schaubmarovcov. Barokový mlyn je dnes národnou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachovať aj s funkčným technickým vybavením a okolitými, kedysi úžitkovými, budovami. Na návšteve mlyna a pri prehliadke expozície sa dozviete viac o jeho histórii, fungovaní a spôsobe života jeho niekdajších majiteľov.

Do divočiny
12. 5. 2019 – 30. 4. 2020
Kurátorka: Alexandra Tamásová
Výstava Do divočiny predstaví diela (najmä) súčasných slovenských umelkýň a umelcov, ktoré/í sa zaoberajú témou divokej prírody. „Príroda" alebo „divočina" existujú ako konštrukty ľudskej mysle, ktoré staviame do opozície voči „civilizovanému", čiže človekom obývanému a stvárnenému prostrediu.
Výstava sa zameria na moment vstupovania (civilizovaného) človeka - jednotlivca do divočiny, do ktorej prichádza z rôznych dôvodov - najmä však preto, aby hľadal/a a nachádzal/a stratené vedomie jednoty. Výstava tak nakoniec nebude hovoriť ani tak o prírode (ktorá by tu bola aj bez nás) ako skôr o ľuďoch, ktorí sa od nej vzďaľujú, alebo sa k nej vracajú; ničia ju alebo ochraňujú; prisvojujú si ju alebo sa jej poddávajú; boja sa jej, splývajú s ňou, spievajú jej piesne.


INFO
Schaubmarov mlyn je možné si pozrieť len v sprievode lektorov. Počas víkendov sa komentované prehliadky konajú každú celú hodinu. Pre informácie o vstupnom pozrite cenník.

Bližšie informácie o všetkých podujatiach získate v Schaubmarovom mlyne / SNG na Cajlanskej ceste 255.
Telefón: 033/640 40 35, 0911 334 552, e-mai: edu.schaubmarovmlyn@sng.sk, web: www.sng.sk.