Program Schaubmarovho mlyna / SNG

 • Feliber Poetry
  3. júna 2022 / 17:00 — 22:00
  Prvý júnový program v Schaubmarovom mlyne bude patriť spolupráci s Malokarpatskou knižnicou v Pezinku a medzinárodnému festivalu poézie Feliber. Od popoludnia do neskorého večera sa budú v prostredí Schaubmarovho mlyna konať besedy, autorské čítania, hudobné vystúpenia (žiaci speváckeho odboru ZUŠ Modra pod vedením učiteľky Veroniky Čambalovej|, ktoré ukončíme prednesom básne za klepotu starého mlynského kolesa.
   
 • Michal Kindernay – Phonotropic Blindness
  Zvukové topografie #3
  5. júna 2022 / 19:00

  Zvukové topografie sú séria podujatí v autorskom koncepte Fera Királya a Evy Vozárovej / ooo.
  Centrálnym bodom tretieho podujatia v sérii Zvukové topografie je pohľad umelca na tému zvukovej krajiny a akustickej ekológie. Hosťom podujatia bude český hudobník a intermediálny umelec Michal Kindernay. V Schaubmarovom mlyne v Pezinku uvedie v rámci víkendu otvorených parkov a záhrad svoj audiovizuálny projekt Phonotropic Blindness a premietne tri svoje filmy.

  Súčasťou večera bude diskusia o akustickej ekológii a bioakustike.

  Podujatie organizuje združenie ooo v spolupráci so Schaubmarovým mlynom a s kurátorkou Luciou G. Stach. Séria Zvukové topografie je súčasťou celoročného projektu ooo_2022, ktorý z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia. Séria sa koná s podporou Nadácie mesta Bratislavy a Bratislavského samosprávneho kraja.

  Podujatie si súčasťou akcie Víkend otvorených parkov a záhrad.

 • KARPATY! S Jankom Púčekom
  17. júna 2022 / 18:30
  Na konci apríla vyšla Jánovi Púčekovi kniha Karpaty! O potulkách po skutočnej aj vymyslenej krajine príde autor porozprávať i prečítať. Rozprávať sa s ním bude Verona Hajdučíková.
  Karpaty! Tu som! Krajina detstva a dospievania. Osvojená, prežitá, opustená a znovu nájdená.
  Hranice tejto krajiny nie sú pevné. Pohybujú sa niekde na pomedzí reality a  sna. Stretávajú sa v nej deti, tuláci, pútnici, grófi, drevorubači, mnísi, vynálezcovia, letci, filozofi aj spisovatelia. A napokon i celkom obyčajní ľudia.
  Knižka KARPATY! ponúka zápis všedných dní prežitých uprostred nevšednej krajiny, v ktorej sa obyčajná prechádzka za dedinu mení na dobrodružstvo alebo výlet do minulosti plný nečakaných súvislostí.
  Poďte sa s nami prejsť!
  Organizáciu tohto podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 • Jánošík
  18. júna 2022 / 18:00
  V stodole Schaubmarovho mlyna uvedie Divadlo Concordia bábkovú hru Jánošík pre dospelých. Dvadsaťpäť zabudnutých marionet z dediny Podhorie oživia traja herci – Andrej Šoltés, Peter Kamenský a Erik Sombathy. Inscenácia vytvára konfrontáciu medzi objektívnymi historickými faktmi a vybájenou mýtickou postavou.
  Kapacita obmedzená, lístky dostupné na online platforme TOOTOOT SNG Schaubmarov mlyn.

 • MELA 2022 – Cirkulácia / Festival experimentálnej hudby
  25. júna 2022 / 14:00
  Druhý ročník denného festivalu MELA prinesie spektrum súčasných hudobných experimentálnych prístupov. Festival má prostredníctvom zvuku preskúmať, oživiť a naplniť priestory Schaubmarovho mlyna. Hudobné projekty sú uvádzané v nových kontextoch, vďaka čomu sa rozširuje, dopĺňa a diverzifikuje komunita dobrodružnej hudby a zvukového umenia.
  Ročník 2022 dramaturgicky zastrešuje Jakub Juhás z mappa editions a prináša tému Cirkulácie.
  Historický fenomén cirkulácie mlynského systému sa transformuje do zdieľania umeleckých konceptov, ktoré cirkulujú medzi výstavami, rezidenciami, diskusiami, workshopmi či rôznymi performanciami.
  Kapacita obmedzená, lístky dostupné na online platforme TOOTOOT SNG Schaubmarov mlyn

 


 

Čo u nás uvidíte
Expozícia mlynárstva
Spoznajte očarujúcu vidiecku usadlosť s mlynom, ktorú dali postaviť pezinskí Pálffyovci a od polovice 19. storočia patril štyrom generáciám bavorskej rodiny Schaubmarovcov. Barokový mlyn je dnes národnou pamiatkou, ktorú sa podarilo zachovať aj s funkčným technickým vybavením a okolitými, kedysi úžitkovými, budovami. Na návšteve mlyna a pri prehliadke expozície sa dozviete viac o jeho histórii, fungovaní a spôsobe života jeho niekdajších majiteľov.
INFO
Schaubmarov mlyn je možné si pozrieť len v sprievode lektorov. Počas víkendov sa komentované prehliadky konajú každú celú hodinu. Pre informácie o vstupnom pozrite cenník.

Bližšie informácie o všetkých podujatiach získate v Schaubmarovom mlyne / SNG na Cajlanskej ceste 255.
Telefón: 033/640 40 35, 0911 334 552, e-mai: edu.schaubmarovmlyn@sng.sk, web: www.sng.sk.