Hľadáme dobrovoľníkov na výrobu ochranných rúšok

Táto informácia bola publikovaná od 23. 03. 2020 do 30. 03. 2020

Rúška pre Pezinok (logo)Rúška pre Pezinok. To je názov novej iniciatívy, ktorá vznikla na popud vedenia mesta Pezinok – viceprimátorky Márie Wagingerovej a primátora Igora Hianika – ako reakcia na nedostatok ochranných rúšok na tvár, s ktorým sa potýkajú aj obyvatelia Pezinka.

Od dnešného dňa (23. marca 2020) sa estrádna sála Domu kultúry v Pezinku premenila na dobrovoľnícku dielňu, v ktorej budú dobrovoľníčky a dobrovoľníci šijú bavlnené rúška pre Pezinčanov. Koordinátorkou celého projektu je dobrovoľníčka Denisa Kovácsová.
Mesto Pezinok plánuje v prvej vlne cez rôzne kanály (dobrovoľníci, skauti, domoví dôverníci a pod.) doručiť rúška bezplatne najviac ohrozeným skupinám občanov – seniorom a ľuďom s oslabenou imunitou. Ak bude dostatok dobrovoľníkov aj materiálu, bude mesto ponúkať rúško každému, komu bude chýbať v čo najkratšom možnom čase, prípadne vyrábať rúška do potrebnej rezervy.


Aké rúška bude mestská dobrovoľnícka dielňa vyrábať

V mestskej dobrovoľníckej dielni sa budú vyrábať dvojvrstvové rúška zo 100 % bavlny bielej farby. Pri dodržiavaní nasledujúcej odporúčanej hygienickej starostlivosti bude možné rúška použiť opakovane:

  • ručne prať pri teplote 60 °C (rúško treba opatrne opariť, po vychladnutí vyžmýkať a vysušiť),
  • prežehliť z obidvoch strán,
  • následne nosiť rúško vždy počas pobytu medzi ľuďmi (neskladať ho z tváre, ani nezakladať nanovo) a po každom nosení von opätovne oprať.

 

Mesto na výrobu rúšok zabezpečilo potrebný materiál (látku, nite, gumičky a šnúrky) a už počas minulého víkendu spustilo nábor dobrovoľníkov, ktorí by sa bez nároku na odmenu zapojili do tejto iniciatívy.
Pred spustením mestskej dobrovoľníckej dielne zabezpečilo mesto maximálne dezinfikované a hygienické podmienky. Z hygienických dôvodov bude aj špendlenie materiálu nahradené pomocnými šablónami a priebežne bude aj celá výroba prebiehať v čo najprísnejších hygienických podmienkach – viď. Hygienické opatrenia a pravidlá fungovania dielne.


Ako bude mestská dobrovoľnícka dielňa fungovať

So šitím rúšok mesto začalo od pondelka 23.3.2020 od 9.00 h v estrádnej sále Domu kultúry v Pezinku. Šitie rúšok bude prebiehať v dvojhodinových blokoch každý pracovný deň – v pondelok až štvrtok od 9.00 do 18.00 h., v piatok od 9.00 do 16.00 h – s hodinovou obedňajšou prestávkou (13.00 – 14.00 h). V každej pracovnej zmene budú dobrovoľníci rozdelení na tých, ktorí budú strihať, šiť, žehliť a baliť vyrobené rúška.


Kto a ako sa môže zapojiť do výroby rúšok

Obraciame sa na všetky Pezinčanky a Pezinčanov, ktorí by chceli pri výrobe rúšok pomôcť. Vítaní sú všetci, ktorí sa prihlásia čo i len na 2 hodiny dobrovoľníckej práce.

Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť prostredníctvom online tabuľky, ktorá je dostupná v tomto odkaze: https://bit.ly/3acfxWg. Každý dobrovoľník si v tabuľke vyberie konkrétny termín a druh najviac vyhovujúcej práce.
Okrem online formulára sa dobrovoľníci môžu prihlasovať aj telefonicky u koordinátorky projektu Denisy Kovácsovej v pracovných dňoch od 9.00 do 12.00 h na telefónnom čísle 033/6901 191.

Všetkých dobrovoľníkov prosíme, aby si podľa typu zvolenej práce so sebou priniesli:

  • na STRIHANIE:  nožnice vhodné na strihanie látky, rezacie kotúče na patchwork s podložkami
  • na ŠITIE: vlastný šijací jednoihlový stroj a nožničky na odstrih nití
  • na ŽEHLENIE: žehličku

 

Vopred ďakujeme za pomoc každému, kto sa zapojí do tejto mestskej dobrovoľníckej šijacej dielne. Nesmierne si to vážime. Ďakujeme aj všetkým, ktorí doteraz z vlastnej iniciatívy zabezpečili už ohromný počet rúšok, a stále pomáhajú a šijú pre svojich blízkych, susedov a obyvateľov mesta.
Všetky ďalšie podrobnosti a aktuality o iniciatíve Rúška pre Pezinok nájdete aj na špeciálnej facebook stránke vytvorenej iba na tento účel: https://www.facebook.com/ruskaprepezinok.


Mária Wagingerová, zástupkyňa primátora
Igor Hianik, primátor
Denisa Kovácsová, koordinátorka projektu