Keramika s dušou, majolika s príbehom — aj tak by sa dala opísať tvorba Márie Hanuskovej, ktorá v júli reprezentovala Pezinok na prestížnom festivale Európske ľudové remeslo 2025 v Kežmarku. Na 33. ročníku jedného z najväčších podujatí svojho druhu na Slovensku vystúpila ako samostatná vystavujúca autorka a ukázala, že tradičné remeslo má stále svoje pevné miesto v súčasnej kultúre.
Vo výstavnej sieni kežmarského múzea predstavila svoju autorskú výstavu „Folklór v keramike“. Jej diela priniesli návštevníkom kúsok Malých Karpát až pod Tatry.
Pezinčanka Mária Hanusková, rodená Turanská, žije a tvorí od roku 1980. Je zakladajúcou členkou Cechu slovenských keramikov a spolu s manželom Oskarom vedie dielňu, v ktorej vznikajú originálne majolikové diela. Svojou prácou sa dlhodobo podieľa na uchovávaní vinohradníckych a ľudových tradícií nášho regiónu.
„Som úprimne rád, že Pezinok má medzi svojimi obyvateľmi umelcov, ktorí dokážu šíriť krásu a tradíciu ďaleko za hranice mesta. Účasť Márie Hanuskovej na tak významnom podujatí je dôkazom, že remeslo a kultúra, ktoré u nás majú hlboké korene, dokážu osloviť aj súčasného diváka. Srdečne jej ďakujem za dôstojnú reprezentáciu Pezinka,“ uviedol primátor mesta Roman Mács.
Festival v Kežmarku, ktorého súčasťou boli aj remeselné trhy, koncerty, historické vystúpenia a medzinárodní hostia, navštívili tisícky ľudí. Mária Hanusková tak nielen zviditeľnila malokarpatské majolikárske remeslo, ale zároveň vytvorila nové kontakty pre budúce výstavné príležitosti.
Mesto Pezinok si vysoko váži jej dlhoročné úsilie uchovávať hodnoty, ktoré presahujú čas. Výstava v Kežmarku ukázala, že aj v dnešnej dobe môže tradičné remeslo inšpirovať, spájať a rozprávať príbehy, ktoré stoja za to, aby sme ich počúvali.
Zdroj foto: folkfolk.sk