Pezinok si pripomína 75. výročie oslobodenia našej krajiny

Táto informácia bola publikovaná od 07. 05. 2020 do 21. 05. 2020

Kladenie vencov pri príležitosti 75. výročia oslobodeniaDnes 7. mája sme si pri Pamätníku osloboditeľov na Mladoboleslavskej ulici v Pezinku pripomenuli 75. výročie oslobodenia našej vlasti.

Vzhľadom na pandémiu koronavírusu sa na Slovensku, ani v iných krajinách nekonajú  veľkolepé oslavy tohto víťazstva, aké si pamätáme z minulých rokov. Pietneho aktu kladenia vencov sa zúčastnil úzky okruh predstaviteľov vedenia mesta Pezinok a okresu Pezinok, Základnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov brigádneho generála Karola Peknika a Zväzu vojakov Slovenska – Klubu Pezinok. Široká verejnosť sa, žiaľ, z dôvodu preventívnych opatrení proti šíreniu vírusu pietneho aktu zúčastniť nemohla.

Druhá svetová vojna je doteraz najväčším a najrozsiahlejším ozbrojeným konfliktom v dejinách ľudstva. Na základe historických faktov počas šiestich rokov trvania tejto vojny prebiehali boje na troch kontinentoch sveta – v Európe, Ázii a v Afrike, ďalej v Tichomorí a zúčastňovali ich aj obyvatelia Ameriky a Austrálie. V druhej svetovej vojne zomrelo odhadom 45 až 60 miliónov civilistov a príslušníkov ozbrojených síl, boli zničené celé mestá a spôsobené nevyčísliteľné škody na majetku a svetovom kultúrnom dedičstve.

Najčastejšie uvádzaným dátumom začiatku druhej svetovej vojny v Európe je 1. september 1939, kedy na územie Poľska vpadli vojská fašistického Nemecka. Svoju kapituláciu podpísalo Nemecko so západnými Spojencami 7. mája 1945 v meste Remeš ležiacom na severovýchode Francúzska, asi 150 km od Paríža. Vzhľadom na to, že nebol prítomný žiadny oficiálny vyšší predstaviteľ Sovietskeho zväzu, opakoval sa akt podpísania bezpodmienečnej kapitulácie ešte raz 8. mája.

8. máj sa preto okrem dátumu oslobodenia bývalého Československa považuje aj za deň ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Po páde socialistického zriadenia sa vo viacerých krajinách vrátane Slovenska oslavuje ako Deň víťazstva nad fašizmom.