Uvoľňovanie opatrení praje aj snúbencom

Táto informácia bola publikovaná od 01. 06. 2020 do 12. 06. 2020

Ilustračné fotoPandémia koronavírusu zmenila plány mnohým snúbencom, ktorí sa rozhodli tento rok spečatiť svoj vzťah sobášom. Zákaz stretávania sa väčšieho počtu ľudí a množstvo ďalších preventívnych opatrení skomplikovalo uzatváranie manželských zväzkov. Ich postupné uvoľňovanie však prinieslo pozitívne správy aj v súvislosti s pravidlami svadobných obradov.

Vďaka uvoľňovaniu opatrení zavedených proti šíreniu ochorenia COVID-19 sa svadobných obradov môžu zúčastniť už aj svadobní hostia. Od štvrtka 28. mája už nie sú pre nevestu a ženícha povinné ani ochranné rúška. Svadobný obrad a hostinu si tak môžu užiť bez prekrytia tváre. Dezinfekcia rúk, rúška pre hostí či dodržiavanie dvojmetrových bezpečnostných odstupov sú však naďalej v platnosti.

V marci a apríli mali snúbenci podmienky podstatne zložitejšie. Vzhľadom na hygienické odporúčania súvisiace so zabezpečením minimálneho počtu ľudí, sa civilného svadobného obradu v Pezinku mohlo zúčastniť len 6 ľudí (snúbenci, dvaja svedkovia, sobášiaci a matrikárka). Mnohí sa preto rozhodli svadbu zrušiť či preložiť na jeseň alebo budúci rok. „Apríl a máj sú veľmi obľúbenými mesiacmi na svadbu. Preventívne opatrenia spôsobili zrušenie vyše 20 civilných sobášov,“ povedala referentka matriky Martina Strezenická. Niekoľko párov však nezastavil ani koronavírus. „Občianske obrady sa v Pezinku konali aj počas najprísnejších opatrení. V apríli sme oddali tri páry a v máji sedem,“ doplnila referentka matriky Anna Mihaľová.

Podmienky, za akých sa civilné svadobné obrady konajú od prepuknutia pandémie koronavírusu, si s ohľadom na platné preventívne opatrenia určujú jednotlivé matričné úrady. „Ku každému sobášu pristupujeme individuálne. Vždy sa snažíme vyjsť v ústrety a dohodnúť sa so snúbencami tak, aby boli spokojní oni aj my,“ ubezpečujú pracovníčky matriky Mestského úradu Pezinok.