Nezabúdame na obete I. svetovej vojny

Táto informácia bola publikovaná od 13. 11. 2020 do 18. 11. 2020

Nezabúdame na obete I. svetovej vojnyNa cintoríne v Pezinku sa 11. novembra 2020 o 11.11 h stretli predstavitelia Mesta Pezinok, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Malokarpatského baníckeho spolku, Zväzu vojakov SR a Jednoty dôchodcov v Pezinku. Pri pamätníku I. svetovej vojny si účastníci pripomenuli 102. výročie od ukončenia najhoršieho konfliktu 20. storočia, slávnostne sa poklonili, položili vence a zapálili sviečky obetiam z Pezinka.

Svet si tento deň pripomína aj ako Medzinárodný deň vojnových veteránov, symbolom spomienky na vojnové hrôzy sú divé červené maky. Viacerí účastníci stretnutia mali pripnutý tento symbol krvipreliatia. Primátor Mesta Pezinok Igor Hianik v príhovore povedal: „Je mi cťou reprezentovať mesto Pezinok a jeho obyvateľov pri tejto spomienke. Uctime si pamiatku a nikdy nezabudnime. Hoci od prvej svetovej vojny ubehlo veľa času a súčasnosť, v ktorej žijeme, je iná, než tá pred sto rokmi, niečo ostalo rovnaké. Všetci chceme viesť normálny život v mieri. Migračná kríza, ktorá sa vezie na vlne lokálnych vojnových konfliktov v rôznych častiach sveta a súčasná zložitá pandemická situácia, by nás mali udržiavať vnímavých k výzvam doby. Aj preto nemôžeme na hrôzy vojen nikdy zabudnúť. Česť pamiatke padlých hrdinov.“

Optikou súčasníka si je veľmi ťažké predstaviť hlad, chlad, choroby ako úplavica alebo skorbut, nedostatok, boj zblízka, neustále ohrozenie, pretože už niekoľko generácií prežilo svoj život na našom území v pokojných podmienkach, v mieri. Osudy mnohých rodín v Pezinku poznačila I. svetová vojna. Ich pradedovia bojovali na ruskom fronte alebo na Pijave, neprežili alebo boli zranení.


Aj preto nikdy nesmieme zabudnúť na fakty:  

  • K vojne viedli rozpory o kolónie, zdroje surovín a trhy medzi Nemeckom Anglickom a Francúzskom  a medzi Rakúskom-Uhorskom s Ruskom. Vojnu vypovedalo Rakúsko-Uhorsko Srbsku, príčinou bol atentát na následníka trónu v Sarajeve.
  • Boj sa odohrával na viacerých frontoch v Európe, v Afrike, Rusku, Blízkom východe, na súši, na vode a po prvýkrát aj vo vzduchu. Na západnom fronte sa viedla dlhá zákopová vojna. Po prvýkrát boli tiež použité ako zbraň otravné plyny.
  • Slovensko, ako súčasť monarchie, ktorá vojnu rozpútala, bolo zasiahnuté frontom. Z nášho územia zmobilizovali 400 tisíc vojakov, z nich 69 tisíc padlo a 61 tisíc ostalo zmrzačených.
  • Vojna trvala od 28. júla 1914 do 11. novembra 1918, zahynulo v nej 17 miliónov ľudí, ďalších 20 miliónov bolo zranených. Zanechala za sebou obrovské škody, po nej prišla obrovská drahota, rekvirácie, potravinové prídely, hlad.
  • Po vojne sa nanovo územne prerozdelil svet, vznikli novodobé štáty, medzi nimi aj prvá ČSR.

 

Irena Dorotjaková