Pezinčania v uliciach sú zodpovední

Táto informácia bola publikovaná od 08. 01. 2021 do 13. 01. 2021

Pezinčania v uliciach sú zodpovední

Od 1. do 24. januára 2021 platí na Slovensku núdzový režim s obmedzením mobility obyvateľov, so zákazom vychádzania, zákazom stretávania sa a s minimom výnimiek. Mestská polícia v Pezinku sleduje dodržiavanie sprísnených opatrení v teréne. V piatok, 8. januára 2021 sme boli pri tom, ako jej príslušníci náhodne kontrolovali občanov v meste, konkrétne na sídlisku Sever a v centre.

Bol sychravý zahmlený deň a na uliciach Pezinka takmer pusto. Obyvatelia, ktorých Mestská polícia oslovila, vedia, aké opatrenia majú dodržiavať. Väčšina z oslovených, okrem niekoľkých tuhých fajčiarov, mala rúška nasadené správne a správala sa disciplinovane. Stretli sme mladú mamičku s dieťaťom na ceste k lekárovi, staršiu pani idúc na poštu, manželský pár pred očnou optikou, aj pani na ceste domov z potravín. Možno však skonštatovať, že Pezinčania v uliciach mesta sú zodpovední. Každý z nich vedel svoju cestu jednoznačne zdôvodniť.  

Šírenie vírusu COVID-19 sa u nás rapídne zvýšilo, pribúdajú tisícky chorých denne, epidemiologická situácia sa zhoršuje. Zatvorili sa obchody, obchodné centrá, reštaurácie, divadlá, kiná, štadióny, hotely, vleky a iné prevádzky. Vychádzanie a pohyb osôb je dovolený len z presne určených dôvodov. Možno ísť k lekárovi, do lekárne, do potravín, očnej optiky, zdravotníckych potrieb, do bankomatu, na prechádzku so psom do 1 000 metrov od bydliska, na turistiku či cyklistiku alebo iné športy do prírody, v rámci okresu, či na testovanie. Zo zákazu vychádzania má výnimku len cesta do zamestnania (s potvrdením od zamestnávateľa, že mimo trvalého bydliska sú v súvislosti s pracovnými povinnosťami) či výkonu podnikateľskej a obdobnej činnosti, ak nie je možné nariadiť prácu z domu.