Pezinok si pripomenul 115. výročie narodenia Ľudovíta Rajtera koncertom i výstavami

Táto informácia bola publikovaná od 24. 11. 2021 do 01. 12. 2021

Pezinok si pripomenul 115. výročie narodenia Ľudovíta Rajtera koncertom i výstavami

Ľudovít Rajter bol významný slovenský dirigent, hudobný skladateľ a pedagóg. Mesto Pezinok oslavuje toto jeho jubileum koncertom v Kostole Premenenia Pána výstavou mapujúcou život a dielo tohto hudobného majstra inštalovanou v pezinských kaviarňach, ako aj výstavou prác žiakov základnej umeleckej školy umiestnenou v centre mesta.

V nedeľu 21. novembra 2021 zazneli v rámci koncertu venovanému pamiatke Ľudovíta Rajtera diela z jeho tvorby – inštrumentálne i vokálne. Do záverečnej časti koncertu zaradili jeho organizátori premiérovo uvedenie skladby In Festo Domini Nostri (Hommage a Ľudovít Rajter) pre soprán, bas, miešaný zbor, organ a orchester. Jej autorom je súčasný slovenský hudobný skladateľ Mirko Krajči, s ktorým pezinský chrámový zbor Ad Una Corda už v minulosti viackrát úspešne spolupracoval. Ako sólisti sa v tomto diele predstavili Pezinčania – Eva Šušková (soprán) a Matúš Trávniček (bas).

Témou Ľudovít Rajter sa zaoberali aj žiaci výtvarného odboru pezinskej ZUŠ Eugena Suchoňa. Ich práce si môžete pozrieť na paneloch umiestnených na Radničnom námestí.

„Nášmu výtvarnému projektu dominuje vizuálna stránka hudobného života. Predovšetkým spojenie človeka s jeho hudobným nástrojom je príťažlivou témou. Nielen hudba je zdrojom krásy a zážitku, ale aj dirigent, sólisti, ich gestá a výraz, nástroje – to všetko dotvára obraz hudobných vystúpení. S mladými výtvarníkmi našej ZUŠ sme diskutovali, navrhovali, nanovo prekresľovali a teraz predkladáme naše najvydarenejšie výsledky na prehliadku, ktorá, dúfame, zaujme a poteší,“ vysvetlila hlavnú myšlienku výstavy pedagogička a akademická maliarka Júlia Piačková.

Nielen na jeho rodinné väzby s mestom Pezinok, ale aj na viaceré zaujímavé oblasti jeho života upriami vašu pozornosť panelová výstava, ktorá bude v najbližších dňoch inštalovaná na štyroch miestach v centre mesta (Mlsná Emma, Café&Wine Bar Radnica, Greengarden, Gazetino Caffé). Výstava vznikla v spolupráci s manželkou majstra Rajtera Alžbetou, synom Adriánom Rajterom a Mestským múzeom v Pezinku.

Ľudovít Rajter bol jednou z najvýznamnejších, medzinárodne vysoko uznávaných osobností hudobného a kultúrneho života na Slovensku. Mal rozhodujúci podiel na etablovaní svetového symfonického repertoáru 18. – 20. storočia v živej koncertnej praxi na Slovensku a podstatnou mierou prispel k vysokej kvalitatívnej úrovni Slovenskej filharmónie a aj Symfonického orchestra Československého rozhlasu v Bratislave.