Posledný marcový víkend patril v Pezinku vode a pohybu. Mestská plaváreň na 24 hodín ožila pezinským plaveckým maratónom, ktorý v piatok o 9.00 h odštartoval primátor Roman Mács. Podujatie pripravilo mesto v spolupráci s Plaveckým klubom Pezinok a Mestským podnikom služieb.
Symbolickú prvú dĺžku maratónu odplával slovenský reprezentant Richard Nagy – účastník olympijských hier v Riu de Janeiro (2016) a Tokiu (2020), viacnásobný účastník majstrovstiev sveta a Európy, strieborný medailista z ME 2016 a držiteľ viacerých slovenských rekordov. Na podujatí nechýbala ani Bianca Grznárová, generálna sekretárka Slovenskej plaveckej federácie.
Do štafety sa zapojili nielen domáce plavecké kluby, ale aj široká verejnosť, školy, organizácie či jednotlivci. Bazén tak počas celého víkendu pulzoval energiou, športovým nasadením a dobrou náladou. Myšlienka bola jednoduchá – otvoriť plaváreň pre všetkých zadarmo a ukázať, že pohyb spája Pezinčanky a Pezinčanov.
Novinkou tohto ročníka bola detská kategória do 10 rokov a tiež kategória „Najrýchlejší učiteľ“, ktorá symbolicky pripomenula Deň učiteľov (28. marec).
Počas 24 hodín sa do maratónu zapojilo 416 plavcov, ktorí spolu odplávali 2 978 dĺžok 25-metrového bazéna, čo predstavuje 74 km a 450 m. Každý účastník si odniesol pamätnú medailu alebo button.
Podujatie vyvrcholilo v sobotu dopoludnia slávnostným vyhlásením výsledkov, na ktorom si ocenenia prevzali najlepší plavci a plavkyne opäť z rúk primátora mesta Pezinok Romana Mácsa. Celkovo sa za všetky ročníky maratónu odplávalo už 1199,625 km.
Výsledky XVII. ročníka plaveckého maratónu 2026
Najrýchlejší plavec do 10 rokov:
dievča: Lea Cvengoš – 56,77 s
chlapec: Timotej Böhmer – 38,86 s
Najrýchlejší plavec do 15 rokov:
dievča: Simona Pätoprstá – 32,08 s
chlapec: Jakub Štiglic – 29,40 s
Najrýchlejší plavec od 15 do 18 rokov:
dievča: Stela Babiaková – 31,92 s
chlapec: Oliver Kúdela – 27,64 s
Najrýchlejší plavec od 18 do 35 rokov:
ženy: Veronika Behálová – 29,61 s
muži: Jakub Mrva – 28,09 s
Najrýchlejší plavec od 35 do 55 rokov:
ženy: Jana Mojžíšová – 37,36 s
muži: Jozef Kšiňan – 29,29 s
Najrýchlejší plavec nad 55 rokov:
ženy: Elena Rosivalová – 1:09,24
muži: Radoslav Reguli – 32,70 s
Najrýchlejší učiteľ: Jarmila Poláková
Najmladšia účastníčka: Janka Biela
Najstarší účastník: Erik Červenka
Všetkým spoluorganizátorom, partnerom a účastníkom patrí úprimné poďakovanie za skvelú atmosféru tohto výnimočného pezinského podujatia.
A my sa už teraz tešíme 18. ročník v roku 2027.