Pri príležitosti Dňa pezinského baníctva sa v stredu 24. júna 2026 uskutočnilo tradičné prijatie členov Malokarpatského baníckeho spolku. Podujatie sa koná pri príležitosti výročia prvej písomnej zmienky o pezinskom baníctve z roku 1339 a nadväzuje na dlhoročnú tradíciu, ktorá sa v Pezinku zachováva od roku 2002. Baníkov v priestoroch Starej radnice privítal primátor mesta Pezinok Roman Mács.
Pezinské baníctvo je neoddeliteľnou súčasťou histórie mesta a dodnes patrí k významným prvkom jeho kultúrneho dedičstva. Počas slávnostného prijatia si prítomní pripomenuli význam baníctva pre rozvoj mesta i celého malokarpatského regiónu.
„Banícka tradícia je jedným z pilierov identity Pezinka. Som rád, že si ju spoločne pripomíname a že vďaka členom Malokarpatského baníckeho spolku zostáva živou súčasťou života nášho mesta. Ďakujem všetkým, ktorí sa zaslúžili o uchovávanie tohto cenného odkazu pre ďalšie generácie,“ povedal primátor mesta Pezinok Roman Mács.
Slávnostné prijatie bolo spečatené podpismi členov Malokarpatského baníckeho spolku do pamätnej listiny mesta.