V nadchádzajúcich dňoch a mesiacoch nás čakajú mrazivé dni a najmä noci. Preto vás prosíme, aby ste zvýšili svoju všímavosť k ľuďom okolo seba. Či ide o osoby so zdravotným znevýhodnením, seniorov a seniorky, ľudí bez domova, ale aj o nás všetkých. Neprehliadnime život ohrozujúci stav našich spoluobčanov, zmeňme optiku a prizrime sa bližšie. Prípadne sa pristavme a ľudsky sa opýtajme, či človek potrebuje pomoc.
Tretí december je Medzinárodným dňom osôb so zdravotným postihnutím
Tento deň vyhlásila svetová organizácia OSN za Medzinárodný deň osôb so zdravotným postihnutím. Hlavnou myšlienkou je scitlivovať okolie vo vnímavosti, poukázať na potreby ľudí so znevýhodnením, podporiť ich práva a vytvoriť dôstojné životné podmienky. Vaša všímavosť a ochota pomôcť je veľkým krokom vo vytváraní Pezinka ako lepšieho miesta pre život.
Človek ležiaci na zemi nemusí byť automaticky pod vplyvom alkoholu či omamných látok. Môže to byť ktokoľvek z nás, kto sa pošmykol na klzkom ľade a je v bezvedomí. Môže to byť človek so zdravotným znevýhodnením, pre ktorého je aktuálne obdobie veľkou výzvou v mobilite vo verejných priestoroch. Je dôležité venovať pozornosť komukoľvek, koho uvidíte ležať na zemi. Ak sa rozhodnete privolať pomoc, nečakajte nečinne do príchodu mestskej polície či RZP. Skúste s človekom udržiavať verbálny kontakt, opýtajte sa na jedho bydlisko či zdravotný stav. Určite tak pomôžete aj privolanej pomoci.
Ak vidíte, že je človek v núdzi, na koho sa môžete obrátiť?
V prípade akútnej pomoci pri život ohrozujúcom stave volajte linku 155 – v tomto prípade často rozhodujú minúty.
V prípade, že vidíte človeka spadnutého na zemi alebo človeka bez domova, ktorý je vonku v mrazivom počasí a vyhodnotíte, že situáciu nedokážete zvládnuť vlastnými silami, môžete sa obrátiť aj na Mestskú políciu Pezinok. Privolaná hliadka disponuje defibrilátorom a vie človeku v núdzi podľa potreby pomôcť ešte pred príchode RZP, taktiež môže poskytnúť pomôcky na za zohriatie sa, prípadne človeka bez domova navigovať do nocľahárne.
Kontakt: 033/6901 182 – stála služba, /159 – linka tiesňového volania
Ľudia bez domova majú možnosť prečkať noc v nocľahárni
Ak vidíte v mrazivom počasí alebo v noci vonku človeka bez domova, pristavte sa pri ňom. Opýtajte sa ho, či potrebuje vašu pomoc. Ak máte tú možnosť, ponúknite mu teplý čaj na zahriatie.
Ľudia bez domova môžu využiť na prenocovanie nocľaháreň na Bratislavskej ulici č. 22 každý deň v týždni (vrátane víkendov a sviatkov), v čase od 19.00 do 7.00 hod. Okrem prenocovania poskytuje nocľaháreň sociálne poradenstvo, nevyhnutné ošatenie a obuv. Ľudia si tu môžu tiež pripraviť jedlo a vykonať osobnú hygienu. Poplatok za 1 noc je 1,40 eur. Pre občana v hmotnej núdzi je poplatok za 1 noc znížený na 1 euro.
Človek bez domova môže prísť o 19.00 hod. priamo do nocľahárne. V prípade, že je voľné miesto, bude hneď prijatý. Všetky potrebné administratívne úkony spojené s ubytovaním vykoná zamestnanec priamo v nocľahárni. V prípade, že je človek bez domova agresívny, výrazne pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, môže mu byť služba v nocľahárni odmietnutá.
Potrebujete pomôcť alebo poradiť? Obráťte sa aj na tieto kontakty
V prípade, že by ste sa o čomkoľvek potrebovali poradiť, môžete osloviť aj zamestnancov Referátu sociálnych vecí MsÚ Pezinok:
Adriana Záhradníková: 033/6901 400 (adriana.zahradnikova@msupezinok.sk)
Lucia Nagyová: 033/6901 410 (lucia.nagyova@msupezinok.sk)
Matej Čajkovič: 033/6901 412 (matej.cajkovic@msupezinok.sk)
Zuzana Lehotská (sociálna pracovníčka nocľahárne): 033/6901 985; 0948 960 588 (zuzana.lehotska@msupezinok.sk)
Sociálne poradenstvo pre všetkých občanov:
Stanislava Dulajová: 0336901976 (stanislava.dulajova@msupezinok.sk)
Adriana Strečanská: 0917974270 (adriana.strecanska@msupezinok.sk)
Katarína Pravdová: 0947929606
Paulína Letnická: 0947950974
Alebo osobne v denných centrách:
Cajla: pondelok 8 - 12 h
Orešie: pondelok 8 - 12 h
Hrnčiarska: štvrtok 8 - 12h
Kollárova: streda 8 - 12 h
Ďakujeme za vašu ohľaduplnosť a všímavosť voči svojmu okoliu. Nikdy nevieme, kedy budeme pomoc potrebovať my sami. Ľudskosť, láskavosť a empatia sú zadarmo a dokážeme ju poskytnúť okamžite – je to prvý krok, ktorým môžeme zlepšiť stav človeka v núdznej situácii.