Na Radničnom námestí v parku sa nachádza banícka klopačka ako pripomienka baníckej histórie nášho mesta. Pán Ivan Dubek ju ochotne a bezplatne zrekonštruoval – vyrobil nový klátik s kladivkom a natrel kovové časti.
História baníctva v Pezinku je stará niekoľko storočí. Tažilo sa tu zlato, pyrit, kýra a antimón. Ako uvádza Malokarpatský banícky spolok v Pezinku na svojich stránkach, začiatky banského podnikania a ryžovania siahajú do začiatku 14. storočia a súvisia s nemeckou kolonizáciou malokarpatskej oblasti po tatárskom vpáde v 13. storočí, no pravdepodobne sú i staršie. Už jestvujúce zlaté bane v pezinskom chotári dostal do vlastníctva rod pezinských grófov v roku 1339. Kráľ Karol Róbert I. (1301- 1342) povolil pezinským grófom Šebušovi a Petrovi ťažiť, ryžovať a spracúvať drahé kovy na všetkých ich majetkoch.
Banícka klopačka vytvárala zvuk úderom veľkým dreveným kladivom a zvolávala baníkov do zmeny alebo ohlasovala banícke nešťastia.
„Symbolická klopačka bola osadená v júni 2006 v rámci projektu MINEU, zameraného na možnosti revitalizácie zaniknutých banských diel, do ktorého bol Pezinok zapojený v rokoch 2005 – 2006 s partnermi z banských miest v Španielsku, Taliansku a Nemecku. Má byť pripomienkou pezinskej baníckej minulosti. Osadená je na kamennom závaží vinohradníckeho lisu,“ upresňuje PhDr. Petra Pospechová, riaditeľka Mestského múzea v Pezinku.
Mesto Pezinok chce touto cestou poďakovať bývalému vedúcemu oddelenia správy majetku Ivanovi Dubekovi za nezištnú pomoc s rekonštrukciou a v neposlednom rade aj za dlhoročnú službu pre Pezinok.