Copyright © 2021 Mesto Pezinok. Všetky práva vyhradené.
Web realizovala spoločnosť Nuaktiv
HISTÓRIA PREVENCIE
1992- 2000
Začiatky preventívneho pôsobenia útvaru mestskej polície v Pezinku siahajú do obdobia zriadenia mestskej polície v Pezinku v roku 1992. V uvedenom období boli preventívne činnosti zamerané predovšetkým na deti resp. žiakov základných škôl. V tomto období vykonávali prevenciu na školách jednotlivý príslušníci MsP, popri výkone služby. Obsah prevencie v tomto období tvorili činnosti zamerané na oboznamovanie detí s činnosťou mestskej polície jej úlohami, povinnosťami, oprávneniami a ukážkami technického vybavenia príslušníkov MsP . Popri tejto činnosti boli žiaci základných škôl oboznamovaní s rôznymi druhmi protispoločenského správania sa a konania, pričom sa pozornosť sústreďovala na činnosti zamerané na predchádzanie tomuto protiprávnemu konaniu. Mestská polícia Pezinok, si čoraz viac začínala uvedomovať dôležitosť prevencie, ako jednu z možností pozitívneho pôsobenia na správanie sa verejnosti. Na základe skúseností z predchádzajúcich rokov v oblasti prevencie kriminality mohli príslušníci mestskej polície efektívne pôsobiť na občanov a najmä na mládež, pričom základom ich práce bolo predovšetkým cielene oslovovať širokú verejnosť prostredníctvom metodicky spracovaných preventívnych programov, ktorých účelom nebola len príprava budúcej generácie na zmeny v kvalite vzťahov medzi občanmi, ale i priamy návod na situácie, ktoré v dnešnej dobe prináša život. Aj pre tieto dôvody sa stala prevencia neodmysliteľnou súčasťou každodennej práce príslušníkov mestskej polície Pezinok .
2001 – 2007
V období rokov 2001 - 2007 zostavila mestská polícia v Pezinku tím pracovníkov, ktorí sa popri výkone služby venovali osobitne aj prevencii kriminality. Mestská polícia Pezinok sa v tomto období okrem iných aktivít od školského roku 1999/2000 spolupodieľala na realizácii preventívneho projektu, ktorý prebiehal na celom území Slovenskej republiky pod názvom "Správaj sa normálne!". Tento projekt bol určený pre žiakov 5.ročníkov základných škôl a obsahoval 10 tém, ktoré sa vyučovali v mesiacoch september až jún v priebehu celého školského roka. Mestská polícia tento projekt realizovala na ZŠ Holubyho, Fándlyho, Kupeckého, Orešie a na ŠZŠ Komenského. Nakoľko bol tento projekt pozitívne vnímaný nielen zo strany žiakov, ale čoraz viac oslovoval aj samotných učiteľov a rodičov, mestská polícia Pezinok vypracovala na základe týchto kladných ohlasov svoj vlastný projekt. Projekt bol prezentovaný pod názvom "Tvoj nepriateľ nie som ja, ale kriminalita". Samotný projekt pozostával zo siedmich tém, ktoré boli obsahovo zamerané na predchádzanie páchania kriminality a inej protispoločenskej činnosti, ako aj na výchovu bezpečného a zodpovedného správania. Jednalo sa o tieto témy:
Odrazovým mostíkom pri tvorbe tohto projektu a spracovania tém boli skúsenosti, ktoré policajti nadobudli priamo v uliciach mesta, ako aj pri práci s deťmi na základných školách. Po týchto skúsenostiach si mestská polícia Pezinok začala uvedomovať, že v preventívnych programoch je nutné sa zamerať práve na mladých ľudí a to už v období školského veku. Nakoľko školský vek je obdobie v ktorom sa u detí formujú základy morálneho a právneho vedomia. Prax priamo v uliciach mesta ukázala, že ak sa u detí školského veku bude dávať dôraz na všetky formy spoločenského vedomia, môže mestská polícia aj v budúcnosti pri výchove adolescentov efektívnejšie pôsobiť na výchovu takého správania, ktoré bude v súlade so spoločenským správaním a normami spoločnosti .Cieľovou skupinou ktorá bola týmto projektom oslovená, boli žiaci 6 až 9 ročníkov základných škôl. Túto vekovú kategóriu sa rozhodla mestská polícia osloviť preto, lebo bol u nej predpoklad, že si utvorí svoj vlastný názor na prácu mestskej polície a jej príslušníkov nebudú vnímať a posudzovať len zo sprostredkovaného podania, ktoré bývalo často negatívne.
Cieľom tohto projektu bolo nielen sa pokúsiť spoločnými silami znížiť nárast kriminality a sociálno- patologických javov, ale aj informovať , vzdelávať deti a mládež. Projekt súčasne ponúkal rôzne alternatívy, ako poradiť občanom, dospelým , deťom i mládeži nájsť alternatívne riešenia ich problémov v oblasti ochrany zdravia i majetku.
Ďalším projektom ktorý vyšiel z dielne mestskej polície Pezinok, bolo organizovanie a realizácia preventívno-výchovných táborov v rokoch 2001-2007. Charakteristikou a cieľom tohto ojedinelého projektu bola pozitívne cielená, vzdelávacia a výchovná činnosť, zameraná na občianske sebavedomie dieťaťa, ako nositeľa práva a povinností v slobodnej spoločnosti s akcentom na pestovanie príčin osobne zodpovednosti.
Mestská polícia Pezinok v nadväznosti na realizáciu projektu preventívno–výchovných táborov, ktorých sa zúčastňovali vybraní žiaci 5. ročníkov základných škôl mesta Pezinok, pripravila pre základné školy ďalší projekt, ktorý bol prezentovaný pod názvom Branno–športový deň. Do tohto projektu sa mestská polícia rozhodla v rámci ďalšej vzájomnej spolupráce so základnými školami v Pezinku, aktívne zapojiť žiakov 6 ročníkov a práve takouto formou sa aj naďalej podieľať na ďalšom rozvoji ich osobnosti.
Príslušníci oddelenia prevencie kriminality MsP Pezinok sa v rokoch 2005-2006 zamerali okrem práce so žiakmi základných škôl, taktiež na deti predškolského veku. Vypracovali projekt pod názvom "Medvedík Brumko", ktorý bol obsahovo zameraný na súčasné problémy detí predškolského veku, ktoré v tom období rezonovali v našej spoločnosti. Projekt bol deťom prezentovaný formou príbehu o neposednom medvedíkovi, ktorý jedného dňa utiekol zo škôlky a putoval ulicami mesta.
Taktiež príslušníci oddelenia prevencie kriminality v tomto období nezabúdali ani na skôr narodených občanov a širokú verejnosť. V oblasti osvety organizovali besedy, prednášky a osobné stretnutia pričom vydávali aj rôzne preventívno-osvetové letáky pre obyvateľov Pezinka. Uvedené prevenčné aktivity oddelenia prevencie kriminality dosahovali v tomto období vyšší štandard, presahujúci priemer medzi ostatnými mestskými políciami na Slovensku.
2008-2012
V roku 2008 bola v rámci prevencie vytvorená pracovná pozícia koordinátora prevencie kriminality a zriadené odd.prevencie kriminality. Na toto miesto bol vyčlenený jeden pracovník, ktorý pôsobil ako koordinátor prevencie kriminality a jeden pracovník preventista ktorý kumulovane pracoval na oddelení prevencie a zároveň vo výkone služby.
V tomto období vzniklo veľa nových a významných projektov :
Projekt „Poznaním k hodnotnému životu“ bol vybraný do súťaže o Európsku cenu za prevenciu kriminality – ECPA . Oddelenie prevencie kriminality MsP Pezinok organizovalo pre seniorov pravidelnú preventívno-vzdelávaciu činnosť, ktorá bola zavŕšená kurzom sebaobrany. Najčastejšími aktivitami v oblasti prevencie boli najmä prednášky a besedy pre študentskú mládež, prevenčno-bezpečnostné projekty a obdobné aktivity. V roku 2010 sa realizoval "Prvý kurz sebaobrany pre ženy". Pri väčšine preventívnych aktivít sa v tomto období osvedčili aj inovatívne prvky s využitím canisterapie, s použitím špeciálne cvičeného psa na prácu s deťmi a dospelými.
V roku 2011 bola činnosť v oblasti prevencie zameraná na preventívne programy ako "Bezpečný vchod", prevencia počítačovej kriminality so zameraním na riziká sociálnych sietí a program "Úcta a sebaúcta“.
V roku 2012 sa úspešne pokračovalo v inovatívnych programoch z roku 2011. Oddelenie prevencie kriminality MsP Pezinok zorganizovalo v roku 2012 III. ročník charitatívnej akcie „Večer bojových umení Mesta Pezinok“ v súvislosti s 20 - tým výročím založenia MsP Pezinok. V mesiaci január 2013 získalo oddelenie prevencie kriminality MsP Pezinok v celoslovenskej súťaži zameranej na prevenciu počítačovej kriminality a zneužívania nových technológii, zlaté ocenenie.
2013-2016
V roku 2013 sa oddelenie prevencie kriminality MsP Pezinok, zameralo predovšetkým na preventívne pôsobenie na deti a žiakov základných škôl. Realizovalo sa niekoľko vlastných projektov, prednášok a exkurzii so zameraním na široké spektrum tém ako napr. (Dopravná výchova, Bezpečná škola a škôlka, Látkové a nelátkové závislosti, Prevencia šikanovania a domáceho násilia a iné). Na prednáškach sa zúčastňovali aj študenti Trnavskej univerzity v rámci absolvovania hospitačnej a participačnej praxe. Taktiež sa realizovali športovo-náučné aktivity, napr. Deň detí, Detské tábory, pravidelné spoločenské akcie - príchod Mikuláša, poradenská činnosť a besedy nielen pre deti ale aj pre ostatnú verejnosť. V oblasti osvety sa publikovali rôzne preventívno-osvetové letáky, ktoré apelovali na aktuálne problémy obyvateľov Pezinka. V júni 2013 sa na zasadnutí Mestského zastupiteľstva rozhodlo o zrušení pracovnej pozície koordinátor prevencie kriminality Mestskej polície Pezinok . Prevencia kriminality sa začala opäť vykonávať ako kumulovaná činnosť s hliadkovou činnosťou. Do roku 2017 sa prevencia zamerala na tieto témy a projekty:
Výsledky boli relatívne uspokojivé, nakoľko v tak krátkom časovom nastavení sa nedalo pokryť všetky vekové skupiny .
2017- 2020
Rok 2017 bol významný pre aktívne sieťovanie a medzisektorovú spoluprácu všetkých subjektov. Zefektívnila sa informačná väzba, korporatívna súčinnosť jednotlivých subjektov a vznikla väčšia podpora budovania primárnej a sekundárnej prevencie na školách a v meste.
Sieťovaním sme dosiahli:
V roku 2018 vznikli 4 nové projekty s obsiahnutím rôznorodých a hlavne najviac ohrozených vekových kategórii
Projekt „Veď to už aj škôlkar vie :)“ Určený pre deti predškolského veku. Projekt je zložený z viacerých samostatných tém a aktivít, ktoré tvoria celok preventívneho programu. Už v tomto veku je dôležité dieťaťu vštepovať, že svoje zdravie si treba chrániť a vážiť, že svet v ktorom žijeme, skrýva aj rôzne nástrahy a nebezpečenstvá. Deti by sa teda mali v rámci svojich možností a pomocou našich preventívnych programov naučiť ako takýmto nástrahám a nebezpečenstvám predchádzať.
Projekty „ Šikovní školáci I.“ a „ Šikovní školáci II“ Sú určené pre žiakov I. stupňa a II. stupňa na základných školách. Projekty sa skladajú sa z viacerých tém a cieľom je hlavne eliminácia sociálno-patologických javov. Deti získajú nové informácie, vybudujú si správny postoj, dokážu premyslene regulovať vlastné konanie a správanie, budú zvládať ochranu vlastného zdravia a vedieť sa orientovať v danej problematike či ohrozujúcich situáciách.
Projekt „ Mať pocit bezpečia“ Je určený pre seniorov. Cieľom projektu je zvýšenie informovanosti a možnosti ochrany proti najčastejšie sa vyskytujúcemu druhu kriminality, s preventívnymi zásadami bezpečného správania sa pri kontakte rizikovými skupinami obyvateľov a bezpečnosťou cestnej premávky.
V roku 2019 sa pracovníčka prevencie kriminality zúčastnila tlačovej konferencie a Workshopu preventívneho projektu REVOLUTION TRAIN zameraného na protidrogovú prevenciu. Išlo o projekt Českej republiky ktorého cieľom bolo prostredníctvom zapojenia všetkých ľudských zmyslov efektívne zapôsobiť na návštevníka, na jeho pohľad na legálne, nelegálne drogy, závislosti a inšpirovať ho k pozitívnym životným možnostiam. No vzhľadom na pandemickú situáciu sa realizácia projektu musela odložiť.
V roku 2020 sa začal realizovať nový projekt „ Mestský policajt v škole“ ( išlo o riešenie rôznych konfliktov, súvisiacich aj s nevhodným správaním, agresivitou žiakov, násilím a šikanovaním. Projekt bol poňatý, ako spôsob primárnej prevencie. Boli vytvorené policajné patrole na školách, hlavne počas prestávok, Intenzívnou spoluprácou Mestskej polície Pezinok a Pezinských škôl, išlo hlavne o ochranu detí a mládeže pred sociálnopatologickými javmi). V lete Mestská polícia Pezinok a Odborový zväz polície pri OR PZ Pezinok a Senec a športové centrum eL Academy zorganizovali 1. ročník výchovno-vzdelávacích denných letných táborov v Pezinku. Aktivity s deťmi boli zamerané na prevenciu kriminality, toleranciu, vzájomnú pomoc a spoluprácu.
Taktiež bol Mestskou políciou Pezinok a oddelením Školstva a sociálnej starostlivosti pod záštitou Mesta Pezinok počas letných prázdnin zrealizovaní nový pilotný projekt „Prázdninový úsmev“. Projekt bol zameraný na deti zo sociálne znevýhodneného prostredia. Cieľom projektu bolo dať deťom možnosť aj iného pohľadu na prázdniny a predchádzať sociálnopatologickým javom.
Mesto Pezinok
Radničné námestie 44/7
902 14 Pezinok
IČO: 00305022
Telefón: 033/6901 007
Email: informacie@msupezinok.sk
Po: 7:30 - 16:00
Ut: 7:30 - 16:00
St: 7:30 - 17:00
Št: 7:30 - 15:00
Pi: 7:30 - 12:00